Obchody 78. rocznicy Akcji III Most

poniedziałek, 25 lipca 2022

W ubiegłą niedzielę, 24 lipca br., w Wał-Rudzie upamiętniono 78. Rocznicę Akcji III Most.

Trzeci Most to operacja przewiezienia zdobytych części V-2 (broni odwetowej) z Polski do Anglii. W tym celu w okupowanej Polsce musiał wylądować aliancki samolot. Na miejsce lądowania wybrano pola w Wał-Rudzie. Lądowisko zostało nazwane przez AK lądowiskiem Motyl. Lądowanie samolotu Dakota lecącego z Włoch (Brindisi) miało nastąpić na początku lipca 1944 roku. Ostatecznie żołnierze AK czekali na miejscu ponad dwa tygodnie. W tym czasie akcja bardzo się skomplikowała, m.in. przez kilka dni padały ulewny deszcze, a w odległości zaledwie kilometra od łąk pojawił się oddział niemiecki. Lądowanie nastąpiło ostatecznie w nocy z 25 na 26 lipca.

Uroczystości rozpoczęło złożenie kwiatów pod obeliskiem upamiętniającym uczestników operacji III Most, jednej z najsłynniejszych operacji wywiadowczych II wojny światowej. Następnie w Sanktuarium bł. Karoliny w Zabawie odbyła się Msza Święta w intencji uczestników operacji III Most.

Na uroczystości przybyli:
- Anna Brożek – IPN oddział w Krakowie
- Poseł Urszula Augustyn
- I Wicewojewoda Małopolski Ryszard Pagacz
- Wicestarosta Tarnowski Jacek Hudyma
- Burmistrz Miasta i Gminy Radłów Zbigniew Mączka
- Wiceburmistrz Miasta i Gminy Radłów Wiesław Armatys
- Radni Rady Miejskiej w Radłowie wraz z przewodniczącym Piotrem Kaperą
- Sołtysi z terenu Gminy Radłów
- Wójt gminy Ostrów – Grzegorz Ożóg i przewodniczący Rady Gminy Ostrów – Rafał Nędza
- Prezes Zarządu Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej Okręgu Tarnów – Ryszard Żądło wraz z przedstawicielami
- Stowarzyszenie Weteranów Misji Pokojowych i Zagranicznych z Regionu Tarnowskiego – Prezes Zbigniew Burnat z zarządem
- Major Jan Rosik z 11 Małopolskiej brygady Obrony Terytorialnej
- służby mundurowe – Komendant Komisariatu Policji w Żabnie Dominik Rzepecki, Zastępca Szefa Wojskowego Centrum Rekrutacji w Tarnowie (dawne WKU) major Sławomir Morawski, Z Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Tarnowie – st. Kap. Dominik Jeleń
- Ochotnicze Straże Pożarne z terenu gminy Radłów z komendantem Mieczysławem Prosowiczem i Wiceprezesem Mirosławem Plebankiem
- Orkiestra dęta OSP Radłów
- Delegacje ze szkół z terenu gminy Radłów
Po Mszy Świętej odbyło się wręczenie nagród w zorganizowanych przy sanktuarium grach:
- interaktywna gra edukacyjna o Akcji III Most.
- gra terenowa - Twórcą gry terenowej jest Andrzej Gładysz ze Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznej „Wrzesień 39”. Pan Andrzej wraz z innymi osobami ze stowarzyszenia wykonał plansze do gry na terenie sanktuarium w Zabawie i już po raz czwarty w tym roku poprowadził grę;
W grze terenowej wzięły udział 4 drużyny, które zajęły następujące miejsca:
1. miejsce – Patrol „Brzechwa” z Radłowa
2. miejsce - Patrol „Biały Orzeł” z Bochni i Komorowa
3. miejsce - Patrol „Zabawskie Sójki” z Zabawy
4. miejsce – Patrol „Dunajec” z Przybysławic

Dodatkowo podczas obchodów Akcji III Most odbyła się prezentacja produktów z miodu oraz apiterapii (uloterapii) przeprowadzona przez pana Piotra Nasiadkę z Pasieki „Prosto z ula” z Woli Radłowskiej.

Poczęstunek dla uczestników uroczystości przygotowały Panie z Koła Gospodyń Wiejskich w Zabawie.

Fot. Łukasz Mączko

Wniosek o wycinkę .pdf

Zgłoszenie eksploatacji przydomowej oczyszczalni ścieków PDF
zgl-ewid-szamb-20210804.pdf

Deklaracja

Podatki i opłaty lokalne na 2024 r.