Inwestycje

Umowa na dofinansowanie remontu synagogi

czwartek, 07 czerwca 2018

Za niespełna dwa lata nie do poznania zmieni się budynek dawnej synagogi w Radłowie.

Opuszczony obiekt zostanie gruntownie zmodernizowany i rozbudowany, na parterze powstanie 240 m sala wielofunkcyjna, natomiast na piętrze kameralna sala kinowa i kręgielnia. Umowy na dofinansowanie projektu o wartości prawie 3 mln zł przekazał 6 czerwca wicemarszałek województwa małopolskiego Stanisław Sorys.

Z roku na rok zmienia się oblicze małopolskich wsi, a coraz więcej mieszkańców miast decyduje się na przeprowadzkę poza granice metropolii. Ogromny wpływ mają na to fundusze pozyskane z Unii Europejskiej, dzięki nim możemy realizować inwestycje, które sprawiają, że małe miejscowości stają się atrakcyjnym miejscem do życia, odpoczynku i pracy. Tylko w tej perspektywie na odnowę obszarów wiejskich samorząd województwa przeznaczył ponad 170 mln euro z RPO na lata 2014-2020 – mówił wicemarszałek województwa małopolskiego Stanisław Sorys.

Prawie 5,5 mln zł będzie kosztować rozbudowa dawnej synagogi w Radłowie i przekształcenie opuszczonej bożnicy w wielofunkcyjne Miejskie Centrum Kultury. Budynek zostanie gruntownie przebudowany, zmodernizowany i dostosowany do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Na parterze zaprojektowano 240 m salę widowiskowo-teatralną wraz z garderobami, toaletami, magazynami oraz szatnią. Architekci zadbali o to, by budynek był nie tylko nowoczesny i ładny, ale także funkcjonalny, dlatego foyer, które znajdzie się tuż przy sali będzie wykorzystywane jako przestrzeń wystawiennicza.

Unijne wsparcie w wysokości prawie 3 mln zł pozwoli także na rozbudowę piętra budynku. Powstaną tam dodatkowe pomieszczenia, w tym kameralne kino i kręgielnia. Sala kinowa pomieści maksymalnie 48 osób. Mieszkańcy zobaczą tam nie tylko filmy, ale także transmisje wydarzeń kulturalnych i sportowych (live) oraz przygotowane prezentacje multimedialne. Założenie organizatorów jest takie, by kino funkcjonowało zgodnie z ideą projektu "kino za rogiem", którego celem jest stworzenie nowej filozofii kina odwołującego się do tęsknoty za kameralną wspólnotą. W nowym budynku Miejskiego Centrum Kultury nie zabraknie także pomieszczeń dla osób lubiących rywalizację – powstanie tam w pełni wyposażona dwutorowa kręgielnia. W rozgrywce w jednym czasie będzie mogło wziąć udział aż 10 graczy.

Źródło: malopolska.pl

Logo UE

Umowa na dofinansowanie remontu synagogi

Fot. Maksymilian Pochroń

Wniosek o wycinkę .pdf

Zgłoszenie eksploatacji przydomowej oczyszczalni ścieków PDF
zgl-ewid-szamb-20210804.pdf

Deklaracja

Podatki i opłaty lokalne na 2024 r.