Pokaż
menu
boczne

Informacje

Na dożynki Powiat Tarnowski zaprasza do Ryglic

środa, 23 sierpnia 2023

27 sierpnia odbędą się XXII Dożynki Powiatu Tarnowskiego. Tym razem w gościnnych Ryglicach. Miejscem wydarzenia będzie tamtejszy Rynek. Idea wydarzenia łączy elementy obyczajowości ludowej z kultura popularną, a tradycję z nowoczesną formułą imprez masowych. Gwiazdą wieczoru będzie Red Queen.

Starosta tarnowski Roman Łucarz wyraża satysfakcję z faktu, iż gmina Ryglice będzie gospodarzem wydarzenia o randze powiatowej. - Chcemy, by powiatowe święto chleba było nie tylko świętem rolników, ale całego powiatu, imprezą o charakterze integracyjnym - podkreśla. - Będzie sporo stoisk gastronomicznych, bogata oferta dla dzieci i młodzieży. Zależy nam zwłaszcza na dotarciu z przekazem do ludzi młodych, którzy nie doświadczyli w swoim życiu ciężkiej pracy na roli. W trakcie tego powiatowego i gminnego święta każdy będzie mógł odnaleźć coś dla siebie. Nie zapominamy jednak, że dożynki w swoim najgłębszym znaczeniu są podziękowaniem za dar chleba. - tłumaczy starosta Roman Łucarz.
- Zapraszam do Ryglic. Będą gwiazdy wieczoru, mnóstwo różnych atrakcji, będą obecni nasi partnerzy zagraniczni - mówi Burmistrz Ryglic Paweł Augustyn. - Dożynki to okazja, aby wyrazić wdzięczność wobec pracujących na roli, stąd chciałbym bardzo serdecznie podziękować wszystkim rolnikom w naszym powiecie. Dziękuję za ciężką i trudną pracę, ale także za pielęgnowanie i przechowywanie skarbu naszej wiary i miłości do ziemi ojczystej. - dodaje włodarz gminy.

Odkryją smaki powiatu tarnowskiego

Dożynkom powiatowym w Ryglicach będzie towarzyszyć niecodzienna inicjatywa „Smaki mojego domu - tradycje kulinarne powiatu tarnowskiego”. W ramach tego przedsięwzięcia m.in. kilka kół gospodyń wiejskich zmierzy się z wyzwaniem jak najwierniejszego odtworzenia XIX-wiecznej potrawy – zupy pejzanki. A to tylko element większej całości kulinarnych atrakcji. Impreza odbędzie się w niedzielę, 27 sierpnia w godz. 14-20.

W ramach „Smaków mojego domu” przewidziano warsztaty kulinarne w zakresie przygotowania wybranych potraw, pokaz kulinarny, a także kiermasz kulinarny połączony z degustacją i prezentacją różnego rodzaju produktów i dań kulinarnych.

Aktualnie na terenie powiatu tarnowskiego, Uniwersytet Rolniczy w Krakowie prowadzi badania związane z zachowaniem niematerialnego dziedzictwa kulturowego, w tym tradycyjnych regionalnych potraw z pogranicza województw małopolskiego i podkarpackiego. W ramach realizowanego zadania chcielibyśmy zaprezentować charakterystyczne dla naszego regionu potrawy, opowiedzieć o ich historii i związanych z nimi tradycjami, a poprzez warsztaty i pokazy kulinarne nauczyć sposobu ich przyrządzania. Każdy uczestnik wydarzenia będzie miał możliwość ich degustacji – podkreślają organizatorzy z Tarnowskiej Organizacji Turystycznej.

Warto dodać, że w obliczu masowej produkcji jednorodnego i często mało wartościowego jedzenia coraz więcej osób poszukuje potraw i dań unikalnych, specyficznych dla danego obszaru. Tymczasem każde miejsce posiada dziedzictwo, które wpisane jest w jego tożsamość. Często jest to tradycyjna kuchnia, będąca swoista wizytówką danego miejsca. Tarnowska Organizacja Turystyczna chce wyeksponować te atuty, aby kuchnia została zauważona i doceniona przez mieszkańców, turystów, miłośników dziedzictwa etc.

- Niejeden kucharz przekonał się, że przepisy znalezione w starych książkach bywają trudne do odtworzenia. Mało kto obecnie wie, ile to łut drożdży albo garniec mąki – dodają inicjatorzy projektu. Dożynki powiatowe są doskonałą okazją, aby w łatwy sposób dotrzeć do szerokiego grona odbiorców.

– Chcemy wykorzystać przepisy odnalezione przez Uniwersytet Rolniczy w Krakowie w działalności instytucji kultury i szkół gastronomicznych z terenu powiatu oraz przy współpracy z Powiatem Tarnowskim zadbać o ich kultywowanie m.in. w ramach prowadzonych przez powiat instytucji kultury czy placówek edukacyjnych. Przepisy zostaną wykorzystane podczas bezpłatnych warsztatów dla szkół oraz w programach popularyzujących turystykę kulinarną, np. w ramach Polskiej Marki Turystycznej enoTARNOWSKIE – zdradza Tarnowska Organizacja Turystyczna.

Projekt realizowany przy wsparciu finansowym Narodowego Centrum Kultury w ramach programu Kultura - Interwencje. Edycja 2023

Dożynki Powiatu Tarnowskiego

Kategorie spraw urzędowych

Wniosek o wydanie zezwolenia na usunięcie drzew/krzewów

11.01.2022

Wniosek o wycinkę .docx
Wniosek o wycinkę .pdf

Zgłoszenie do ewidencji zbiorników bezodpływowych (szamb), przydomowych oczyszczalni ścieków

Opis

Zgłoszenie eksploatacji przydomowej oczyszczalni ścieków PDF
zgl-ewid-szamb-20210804.pdf

Deklaracja o wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi

Opis

Deklaracja

Oświadczenie o spełnieniu warunków wymaganych do wykonywania działalności w zakresie odbierania odpadów komunalnych od właścicieli nieruchomości

Opis

Wniosek.doc

Wniosek o wpis do rejestru działalności regulowanej w zakresie odbierania odpadów komunalnych od właścicieli nieruchomości

Opis

Wniosek.doc

Informacja o wyrobach zawierających azbest i miejscu ich wykorzystywania

Opis

Informacja.doc

Wniosek o dofinansowanie z budżetu Gminy Radłów prac związanych z usuwaniem i utylizacją odpadów zawierających azbest pochodzących z budynków mieszkalnych i gospodarczych oraz siedzib instytucji

Opis

Wniosek.docx

Wydanie wypisu z planu zagospodarowania przestrzennego Gminy Radłów

Wniosek.doc

Wniosek o określenie wstępnych warunków zjazdu z drogi gminnej/powiatowej.

Wniosek.doc

Wniosek o wyrażenie zgody na dojazd drogą będącą własnością Gminy.

Wniosek.doc

W przypadku planowanego nowego zjazdu z drogi wojewódzkiej dołączyć wstępne warunki RDW w Tarnowie ul. Ostrogskich 5a, 33-100 Tarnów.

Wniosek.doc

Informacja o urządzeniach melioracji wodnych w rejonie lokalizacji inwestycji.

Wniosek.doc

Informacja o urządzeniach melioracji wodnych w rejonie lokalizacji inwestycji.

Wstępne oświadczenie

Formularz CEIDG-1 wraz z załacznikami

Opis

ceidg-1-v1.06z.pdf

Formularz CEIDG-1 bez załączników

ceidg-1-v1.06.pdf

Wniosek o ustalenie numeru porządkowego

Opis

Wniosek PDF

 

Podatki i opłaty lokalne na 2024 r.

 

Urząd Miejski w Radłowie

ul. Kolejowa 7
33-130 Radłów

NIP: 873-10-01-716
REGON Gminy Radłów: 851660915
REGON Urzędu Miejskiego w Radłowie: 000545656

Pokaż na mapie

Kontakt

tel.: 14 678-20-44

tel.: 14 678-20-73

fax: 14 678-28-18

e-mail: sekretariat@gminaradlow.pl

Godziny urzędowania

Dzień Godzina
Poniedziałek 7:30 - 17:00
Wtorek 7:30 - 15:30
Środa 7:30 - 15:30
Czwartek 7:30 - 15:30
Piątek 7:30 - 14:00
Budowa i dostosowanie strony do potrzeb osób niepełnosprawnych została współfinansowana ze środków Ministra Administracji i Cyfryzacji oraz projektu „Wdrożenie standardów świadczenia elektronicznych usług publicznych - ePUAP w gminie: Wierzchosławice, Pleśna, Radłów, Szczurowa, Zakliczyn” współfinansowanego przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.