Pod Słońcem Hiszpanii

czwartek, 09 listopada 2017

W dniach 22-29.10.2017 uczniowie oddziałów gimnazjalnych w Radłowie uczestniczyli w kolejnej wymianie europejskiej. Tym razem naszym celem była trzecia co do wielkości metropolia Hiszpanii, Walencja - miasto sztuki, zabytków i wspaniałej kuchni, urzekające piękną piaszczysta plażą i temperaturą, która nawet w zimie rzadko spada poniżej 15 stopni. Jej motto brzmi „niewiarygodne, ale prawdziwe”. Istotnie, większość rzeczy, które zobaczyliśmy lub doświadczyliśmy tutaj była niewiarygodna.
Dzięki niezwykłej życzliwości i otwartości Hiszpanów nasza grupa bardzo szybko zaaklimatyzowała się w nowych warunkach. Uczniowie polscy i hiszpańscy wspólnie uczestniczyli w lekcjach geografii, techniki i doświadczeniach chemicznych, odkrywali lokalne osobliwości w trakcie gry miejskiej a także mieli okazję wykazać się swoim talentem muzycznym i tanecznym na zajęciach z profesjonalnym muzykiem i tancerzami.

Po dniach spędzonych w szkole przyszła kolej na zapoznanie się z bogatą historią i zabytkami miasta, które za czasów królestwa Aragonii było bardzo ważnym ośrodkiem kulturalnym i handlowym. To tutaj tworzyli poeci i malarze, bankierzy finansowali wyprawę Krzysztofa Kolumba, kwitł handel winem, oliwą, owocami i jedwabiem. Z tych czasów pozostała jedna z najwspanialszych budowli Walencji wpisana na Listę Dziedzictwa UNESCO - Giełda Jedwabiu. Naprzeciw niej wznosi się największa hala targowa w Hiszpanii - Mercado Central, z misternymi zdobieniami i ceramiką. Najważniejsza chrześcijańska świątynia Walencji – La Seu de Valencia mieści niezwykły skarb. Przechowywany jest w niej zgodnie z tradycją legendarny Święty Graal, czyli kielich którego używał Jezus podczas Ostatniej Wieczerzy. Duże wrażenie zrobiły na nas wnętrza kościoła Świętego Mikołaja. Niepozorny z wyglądu budynek w całości pokryty jest wewnątrz barokowymi freskami. Dumą Walencji jest Miasto Nauki i Sztuki – wyjątkowy kompleks futurystycznych budynków utrzymanych w bieli i błękicie, stanowiących centrum kulturalno-rozrywkowo-edukacyjne. Znajduje się w nich planetarium, Muzeum Nauki i Techniki, kino IMAX, sale koncertowe i największe oceanarium w Europie, gdzie spędziliśmy kilka godzin spacerując między groźnymi rekinami, płaszczkami, morsami i oglądając pokazy delfinów. W Walencji nie brak wspaniałych terenów rekreacyjnych usytuowanych w dawnym korycie rzeki Turii. O każdej porze można spotkać tu ludzi uprawiających sport lub spacerujących po parku. Wśród dzieci sporym zainteresowaniem cieszy się Park Guliwera. Jego gigantyczna postać przywiązana linami do ziemi przez liliputy stanowi rozległy plac zabaw. Wielką frajdą było wspiąć się na jego ręce i zjechać po połach marynarki.

Region Walencji słynie z żyznych gleb na których uprawia się ryż i owoce cytrusowe. Na nich też opiera się lokalna kuchnia. Dzięki gościnności rodzin hiszpańskich degustowaliśmy tradycyjną paellę, stanowiącą wizytówkę regionu, niewielkie przekąski tapas i charakterystyczny, dostępny tylko w tym miejscu napój orchata. Ostatni dzień poświęciliśmy na zwiedzanie portu i wypoczynek na plaży przy „niewiarygodnej, lecz prawdziwej” o tej porze roku temperaturze blisko 30 stopni. Nic dziwnego, że czas rozstania był dla nas szczególnie trudny. Czekamy więc z niecierpliwością na rewizytę naszych hiszpańskich przyjaciół w Polsce. Mamy nadzieję, że wyniosą z pobytu w Radłowie równie przyjemne wspomnienia.

Opiekunowie wymiany
                                                                                                                           Marta Maślak i Joanna Małek

Pod Słońcem Hiszpanii

Wniosek o wycinkę .pdf

Zgłoszenie eksploatacji przydomowej oczyszczalni ścieków PDF
zgl-ewid-szamb-20210804.pdf

Deklaracja

Podatki i opłaty lokalne na 2024 r.