Pokaż
menu
boczne

Aktualności

Przybysławice. Fotograf, dokumentalista

środa, 20 stycznia 2021

Stanisław Chłoń (1912-1993)

Stanisław Chłoń urodził się w Otfinowie. Tam też chodził do szkoły. W latach 1934-1936 odbywał służbę wojskową. Z chwilą wybuchu II wojny światowej został zmobilizowany do obrony ojczyzny. Z rodzinnych przekazów wiadomo, że w okolicach Lwowa dostał się do niemieckiej niewoli. Przez trzy lata pracował u bauera w Turyngii, w okolicach Erfurtu. Zwolniony na urlop dla odwiedzenia rodziny w kraju, już do Niemiec nie wrócił.

Jego pasją życiową była fotografia. W tym zakresie ukończył jeszcze przed wojną kurs fotograficzny. Na fotografii utrwalał nie tylko swoje koleje życia (pobyt w wojsku, u bauera w Turyngi i swoje wesele i wydarzenia rodzinne). Przez lata fotografował najważniejsze wydarzenia w regionie, w tym uroczystości rodzinne (chrzciny, pierwsze komunie, uroczystości weselne, prymicje, pogrzeby, wiece polityczne i uroki naddunajeckiej ziemi). Fotografia dla Stanisława Chłonia, to nie tylko zajęcie dla zarobku, ale pasja. Świadczą o tym fotografie reportażowe robione dla utrwalenia chwili, miejsc i życia codziennego tamtych lat. W mistrzowski sposób oddaje w nich atmosferę i oblicza mijanych dni.

W 1950 roku ożenił się z przybysławianką i na stałe osiadł w Przybysławicach. Prowadził gospodarstwo rolne. Był człowiekiem wielu zainteresowań, prowadził pasiekę, był znanym pszczelarzem w okolicy. W chwilach wolnych bez reszty oddawał się pasji fotograficznej. Pozostawił po sobie nieoceniony zbiór fotografii, który dziś stanowi jedyne i bardzo ważne źródło wiedzy historycznej, etnograficznej i ludoznawczej tego regionu. Warto podkreślić, że współcześnie pracami fotograficznymi Stanisława Chłonia zainteresowani są naukowcy z Instytutu Pamięci Narodowej, muzealnicy, regionaliści i bibliotekarze. Z dumą też godzi się wspomnieć o pracy dyplomowej napisanej przez studentkę Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, której wiodącym tematem są fotografie portretowe Stanisława Chłonia.

W Bibliotece Publicznej w Marcinkowicach zalążek zbioru fotografii S. Chłonia powstał dzięki Krystianowi Mice, który przekazał do zbiorów blisko 150 zdjęć, tematycznie związanych z Przybysławicami, Marcinkowicami, Zdrochcem i Pasieką Otfinowską. Kolejny zbiór zdjęć biblioteka otrzymała od córek fotografa, pani Marty Neubauer z Niemiec i Wiesławy Sobiczewskiej z Otfinowa. Na naszą prośbę pozytywnie też odpowiedział Leonard Kaczanowski - artysta muzyk z USA, przekazując bibliotece 50 zdjęć. Zbiór starej fotografii Stanisława Chłonia liczy obecnie 273 jednostki. Duży wkład pracy i zaangażowania nad gromadzeniem, porządkowaniem i opisywaniem zdjęć ma pisarz i regionalista Adam Tomczyk.

Bardzo dziękujemy rodzinie fotografa za wszelką pomoc i życzliwość w naszych działaniach na rzecz ochrony zbioru zdjęć, które służyć będą nie tylko badaniom naukowym, ale również ukażą wiedzę o życiu naszych przodków następnym pokoleniom.

Na zdjęciach Stanisław Chłoń. Arch. Rodzinne. Fot. udostępniły córki fotografa.

Przybysławice. Fotograf, dokumentalista

Kategorie spraw urzędowych

Wniosek o wydanie zezwolenia na usunięcie drzew/krzewów

11.01.2022

Wniosek o wycinkę .docx
Wniosek o wycinkę .pdf

Zgłoszenie do ewidencji zbiorników bezodpływowych (szamb), przydomowych oczyszczalni ścieków

Opis

Zgłoszenie eksploatacji przydomowej oczyszczalni ścieków PDF
zgl-ewid-szamb-20210804.pdf

Deklaracja o wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi

Opis

Deklaracja

Oświadczenie o spełnieniu warunków wymaganych do wykonywania działalności w zakresie odbierania odpadów komunalnych od właścicieli nieruchomości

Opis

Wniosek.doc

Wniosek o wpis do rejestru działalności regulowanej w zakresie odbierania odpadów komunalnych od właścicieli nieruchomości

Opis

Wniosek.doc

Informacja o wyrobach zawierających azbest i miejscu ich wykorzystywania

Opis

Informacja.doc

Wniosek o dofinansowanie z budżetu Gminy Radłów prac związanych z usuwaniem i utylizacją odpadów zawierających azbest pochodzących z budynków mieszkalnych i gospodarczych oraz siedzib instytucji

Opis

Wniosek.docx

Wydanie wypisu z planu zagospodarowania przestrzennego Gminy Radłów

Wniosek.doc

Wniosek o określenie wstępnych warunków zjazdu z drogi gminnej/powiatowej.

Wniosek.doc

Wniosek o wyrażenie zgody na dojazd drogą będącą własnością Gminy.

Wniosek.doc

W przypadku planowanego nowego zjazdu z drogi wojewódzkiej dołączyć wstępne warunki RDW w Tarnowie ul. Ostrogskich 5a, 33-100 Tarnów.

Wniosek.doc

Informacja o urządzeniach melioracji wodnych w rejonie lokalizacji inwestycji.

Wniosek.doc

Informacja o urządzeniach melioracji wodnych w rejonie lokalizacji inwestycji.

Wstępne oświadczenie

Formularz CEIDG-1 wraz z załacznikami

Opis

ceidg-1-v1.06z.pdf

Formularz CEIDG-1 bez załączników

ceidg-1-v1.06.pdf

Wniosek o ustalenie numeru porządkowego

Opis

Wniosek PDF

 

Podatki i opłaty lokalne na 2024 r.

 

Urząd Miejski w Radłowie

ul. Kolejowa 7
33-130 Radłów

NIP: 873-10-01-716
REGON Gminy Radłów: 851660915
REGON Urzędu Miejskiego w Radłowie: 000545656

Pokaż na mapie

Kontakt

tel.: 14 678-20-44

tel.: 14 678-20-73

fax: 14 678-28-18

e-mail: sekretariat@gminaradlow.pl

Godziny urzędowania

Dzień Godzina
Poniedziałek 7:30 - 17:00
Wtorek 7:30 - 15:30
Środa 7:30 - 15:30
Czwartek 7:30 - 15:30
Piątek 7:30 - 14:00
Budowa i dostosowanie strony do potrzeb osób niepełnosprawnych została współfinansowana ze środków Ministra Administracji i Cyfryzacji oraz projektu „Wdrożenie standardów świadczenia elektronicznych usług publicznych - ePUAP w gminie: Wierzchosławice, Pleśna, Radłów, Szczurowa, Zakliczyn” współfinansowanego przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.