www.gminaradlow.pl Gmina Rad?ów History of Radlow

piÄ…tek, 12 sierpnia 2011 13:49

Oczyszczalnia

ROZBUDOWA I PRZEBUDOWA ISTNIEJ?CEJ OCZYSZCZALNI ?CIEKÓW W RAD?OWIE DO PRZEPUSTOWO?CI 1200 m3/ d

Projekt wspó?finansowany przez Uni? Europejska w ramach Ma?opolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007 – 2013

„Fundusze Europejskie dla Ma?opolski”

Warto?? projektu: 11 901 303,54 z?, Kwota dofinansowania: ok. 8 milionów z? - Ma?opolski Regionalny Program Operacyjny na lata 2007-2013

Termin realizacji projektu: 2010-2011 r.

Rozbudowa i przebudowa oczyszczalni ?cieków w Rad?owie to, du?a inwestycja gminna, o istotnym znaczeniu dla ?ycia mieszka?ców i rozwoju gospodarczego Miasta i Gminy Rad?ów. Dzia?aj?ca w latach 1994 - 2011 oczyszczalnia by?a bardzo wyeksploatowana, a stan techniczny skorodowanych reaktorów stalowych grozi? katastrof? ekologiczn?. Maksymalna przepustowo?? starej oczyszczalni - 300 m3/d zosta?a osi?gni?ta, przez co nie by?o mo?liwo?ci wykonywania kolejnych, zaprojektowanych ju? odcinków sieci kanalizacyjnej.
W nowej oczyszczalni ?cieków, która jest nowoczesn? oczyszczalni? mechaniczno – biologiczn? realizowan? przep?ywowo, g?ównym elementem oczyszczaj?cym jest biologiczny osad czynny. Wykonano ca?kowicie nowy ci?g technologiczny oparty na reaktorach ?elbetowych o przepustowo?ci 1200 m3/d zapewniaj?cy odbiór ?cieków z ca?ej gminy Rad?ów. Ci?g ten realizowany jest w dwóch równoleg?ych liniach, ka?da o przepustowo?ci 600 m3/d. Rozwi?zanie takie pozwala na dostosowanie przepustowo?ci oczyszczalni do aktualnego dop?ywu ?cieków, sprawne i szybkie usuwanie awarii oraz na minimalizacj? kosztów oczyszczania. Obecnie pracuje jedna linia technologiczna, druga zostanie uruchomiona po rozbudowie sieci kanalizacyjnej i osi?gni?ciu jej pe?nego przep?ywu. Sprawno?? uruchomionej linii jest bardzo wysoka, a normatywne wska?niki zanieczyszcze? s? kilkukrotnie ni?sze od dopuszczalnych okre?lonych w pozwoleniu wodno-prawnym. Badania kontrolne wykaza?y, ?e st??enia zanieczyszcze? w potoku Rad?owskim poni?ej zrzutu ?cieków s? ni?sze ni? powy?ej, co przyczynia si? do samooczyszczenia si? odbiornika.
Oprócz linii oczyszczania ?cieków nie mniej wa?n? jest linia przeróbki osadów ?ciekowych, czyli tych substancji które zosta?y usuni?te ze ?cieków. W ramach kontraktu wybudowano nowoczesn? wysokosprawn? lini?, gdzie osad ?ciekowy jest dodatkowo napowietrzany (stabilizacja tlenowa), zag?szczany grawitacyjnie, a nast?pnie po dodaniu polielektrolitów prasowany na wysokoci?nieniowej prasie dwuta?mowej. Po wyj?ciu z prasy osad poddawany jest higienizacji wapnem w celu likwidacji organizmów chorobotwórczych. Tak przerobiony osad maj?cy konsystencj? wilgotnej ziemi, po wykonaniu wymaganych analiz, przeznaczony b?dzie do rolniczego wykorzystania np. jako nawóz pod wierzb? energetyczn?. W okresie zimowym osad jest gromadzony w wybudowanym w tym celu magazynie.
Ca?y obiekt posiada nowoczesny system sterowania i wizualizacji a poszczególne urz?dzenia komunikuj? si? ze sob? poprzez ?wiat?owody. Dzi?ki wizualizacji na ekranie komputera w dyspozytorni, obs?uga mo?e natychmiast reagowa? na wszelkie awarie, dokonywa? nastaw analizowa? wskazania licznych mierników, czujników i przetworników.
System ten doskonale wspó?pracuje z funkcjonuj?cym od wielu lat systemem wizualizacji 18-tu strefowych przepompowni ?cieków.
Dla ?cieków dowo?onych zosta?a wykonana automatyczna stacja pozwalaj?ca na opró?nianie beczkowozów bez uci??liwych odorów oraz blokuj?ca zrzut ?cieków o zbyt du?ych ?adunkach zanieczyszcze? zagra?aj?cych mikroorganizmom biologicznym. Podczas przerw w dostawie energii elektrycznej oczyszczalnia zasilana jest przez w?asny agregat pr?dotwórczy, co we wspó?pracy z ca?odobow? specjalistyczn? obs?ug? minimalizuje mo?liwo?? powstawania awarii i zagro?e? dla ?rodowiska. W ramach kontraktu zakupiony zosta? równie? specjalistyczny samochód do monitorowania i ci?nieniowego czyszczenia kana?ów oraz koparko – ?adowarka do za?adunku odwodnionego osadu. Oczyszczalnia wyposa?ona jest w laboratorium pozwalaj?ce na w?a?ciwe kontrolowanie procesów biologicznych i wczesne wykrywanie zagro?e?.
Ca?kowity koszt tej inwestycji wyniós? 11 901 303,54 z?, z czego 7 019 388,82 z? (58,98%) stanowi? ?rodki unijne, które Gmina Rad?ów pozyska?a w ramach Ma?opolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007 – 2013. Generalnym wykonawc? robót by? INSTAL Kraków - du?a firma z kilkudziesi?cioletnim do?wiadczeniem.
Dzi?ki rozbudowie oczyszczalni ?cieków w Rad?owie mo?liwe b?dzie sukcesywne skanalizowanie terenu ca?ej gminy, co zgodnie z wymogami Unii Europejskiej musi nast?pi? do 2015 r. Wszystkie obiekty, instalacje i urz?dzenia w nowej oczyszczalni s? niezb?dne, nie ma urz?dze? które by?yby niewykorzystywane, rezerw? przepustowo?ci stanowi jedynie druga linia oczyszczania ?cieków, która b?dzie stopniowo uruchamiana bez dodatkowych kosztów.
Pomimo uruchomienia nowej oczyszczalni o przepustowo?ci czterokrotnie wi?kszej od starej planowane koszty eksploatacji b?d? wy?sze zaledwie o kilkana?cie procent, co mo?e by? zniwelowane w wypadku oddania do u?ytkowania du?ego odcinka sieci kanalizacyjnej.
Wzrost kosztów eksploatacji uwarunkowany jest g?ównie ci?g?ym wzrostem cen energii elektrycznej, która jest g?ównym czynnikiem w procesie odprowadzania i oczyszczania ?cieków.
Nowobudowana oczyszczalnia ?cieków jest obiektem nowoczesnym, nieuci??liwym, pozwalaj?cym na sprawne wieloletnie funkcjonowanie, a jej kolorystyka i estetyka doskonale komponuje si? z otaczaj?cymi j? terenami zielonymi.

Jaros?aw Sobo?

Fot. Daniel Kopacz, Jaros?aw Sobo?

Fotorelacja:

- przed rozbudow?