Pi?kna nasza Polska ca?a

piÄ…tek, 13 listopada 2015 11:25
„Pi?kna nasza Polska ca?a”

Wspólne ?piewanie piosenek i pie?ni patriotycznych w Dniu Niepodleg?o?ci to ju? tradycja w Niepublicznej Szkole im. „ Akcji III Most ” w Przybys?awicach. Mieszka?cy Przybys?awic i Pasieki Otfinowskiej  t?umnie zbieraj? si?, by wspólnie za?piewa? „Pierwsz? brygad?”, „O mój rozmarynie” i inne melodie dobrze znane Polakom. Oficjalny program obchodów rozpocz?? si? w Ko?ciele Parafialnym msz? ?w. w intencji Ojczyzny. Poczet sztandarowy szko?y by? obecny podczas mszy ?wi?tej i przemarszu pod  pomnik ku czci przybys?awskich bohaterów poleg?ych  za  Ojczyzn?.   Harcerze z?o?yli tam kwiaty i zapalili znicze.

Z zaproszonych go?ci zaszczycili  nas swoj? obecno?ci?  Radny Powiatu pan Marek Podraza z ma??onk? , Radni Rady Miejskiej  w Rad?owie pan Piotr ?mia?kowski  z ?on? i pan Bogdan Bujak .Tegoroczne obchody ?wi?ta Niepodleg?o?ci przebiega?y pod has?em „Pi?kna nasza Polska ca?a ”. Uczniowie klasy II wraz ze starszymi kole?ankami swoim wyst?pem zabrali wszystkich zgromadzonych w „ podró?” po  Polsce, recytuj?c wiersze i ?piewaj?c piosenki ukazuj?ce uroki  naszej Ojczyzny.

Pi?kno Polski jej tradycje, zwyczaje i kultur? podkre?la?y  stroje ludowe „ma?ych artystów”. Byli  w?ród nich:  Krakowiacy, Kujawianka, Górale, ?owiczanka Kaszubi i  Góralka z ?ywiecczyzny. Dzieci zako?czy?y swój wyst?p pouczaj?cym mora?em .

„Cudze chwalimy, swego nie znamy

Teraz ju? wiemy, co posiadamy!!!”

Nast?pnie  zosta?y og?oszone wyniki Konkursu Recytatorskiego, który odby? si? 9 listopada równie? pod has?em „Pi?kna nasza Polska ca?a”. Nagrody wr?czy? Prezes Stowarzyszenia  Wies?aw G?owa. Zwróci? si? on równie? do wszystkich uczestników Biesiady, podkre?laj?c znaczenie wolnej i niepodleg?ej Polski w ?yciu naszej Ma?ej Ojczyzny.

Z wielkim zaanga?owaniem przy akompaniamencie p. Marka Piekuta pop?yn??y d?wi?ki dobrze znanych utworów patriotycznych. Dodatkow? atrakcj? by?y   recytacje wierszy przez  pana  Aleksandra  Stryczka, Stanis?awa Bratko i pani?  Teres? Burzaw?, która przedstawi?a scen? patriotyczn?  z „Wesela„ St. Wyspia?skiego. Gratulujemy im odwagi i udanych wyst?pów.

To by?a prawdziwa biesiada! Naszemu spotkaniu towarzyszy?a wspania?a atmosfera, pie?ni patriotyczne i tradycyjne polskie jedzenie. By? smalec, ogórki, domowy chleb, placki z „blachy” i ciasto dro?d?owe .

Nie zabrak?o czasu na  rozmowy, wspomnienia, refleksje…

Dorota Pochro?

Wi?cej zdj?? na: https://www.facebook.com/media/set/?set=a.1691704007744707.1073741854.1594006024181173&type=3

www.przybyslawice.net.pl