Å›roda, 04 listopada 2015 12:39
KRAINA KREATYWNA„Tworzy? to znaczy te? kreowa? innych, wspiera? ich w przekraczaniu barier nie mocy i rozpaczy”
W ubieg?ym tygodniu w Placówce Wsparcia Dziennego dobieg? ko?ca trwaj?cy od trzech miesi?cy projekt KRAINA KREATYWNA, dofinansowany ze ?rodków Fundacji PGNiG im. I. ?ukasiewicza. Przez ca?y ten okres w Placówce Wsparcia Dziennego (jak i poza ni?) starali?my si? stworzy? jak najlepsze warunki dla wewn?trznego rozwoju wychowanków, rozumianego jako odkrywanie i rozwijanie ich twórczych potencja?ów i talentów. Nasza dzia?alno?? w ramach wspomnianego projektu opiera?a si? g?ównie na koncepcji twórczej resocjalizacji, której g?ównym celem jest kreowanie odmiennej to?samo?ci indywidualnej i spo?ecznej u dzieci i m?odzie?y poprzez stymulowanie rozwoju struktur poznawczych i twórczych m?odego cz?owieka oraz wyposa?enie go w nowe umiej?tno?ci i kompetencje umo?liwiaj?ce mu nawi?zanie poprawnych kontaktów mi?dzyludzkich. Cel ten uda?o si? osi?gn?? za pomoc? atrakcyjnych i - wbrew pozorom - nieskomplikowanych zabiegów praktycznych, które przybra?y metodyczn? posta? pracy teatralnej, muzycznej i plastycznej.
Warsztaty plastyczne umo?liwi?y uczestnikom projektu ekspresj? w?asnych emocji (cz?sto t?umionych lub trudnych do werbalizacji) w formie ilustracji graficznej czy kompozycji przestrzennej (malarstwo, projektowanie, rze?bienie). Ponadto nasi podopieczni mogli pobudza? swoj? wyobra?ni? i zg??bia? tajniki coraz bardziej popularnych w ostatnim czasie metod dekorowania przedmiotów takich jak decoupage czy scrapbooking. Wykonane arcydzie?a nie tylko ozdobi? wn?trze placówki i pokoi wychowanków, ale b?d? te? ?wietnym podarunkiem dla najbli?szych! Pod okiem profesjonalnych muzyków i aktorów wychowankowie rozwijali tak?e swoje talenty sceniczne. Warsztaty teatralne zaowocowa?y przedstawieniem teatralnym „Powrót Czerwonego Kapturka”, który wychowankowie mieli przyjemno?? wystawi? dla licznie zgromadzonych rodziców i spo?eczno?ci lokalnej. Efekt warsztatów wokalnych zaprezentujemy ju? 13 listopada podczas koncertu patriotycznego „M?odzi Patrioci”.
Twórczymi metodami wychowania starali?my si? tak?e zainteresowa? rodziców, którzy otrzymali przygotowane na t? okazj? poradniki.
Zwie?czeniem projektu KRAIN KREATYWNA by? konkurs na najpi?kniejsze prace plastyczne. Komisja konkursowa k?ad?a zatem g?ówny nacisk nie tyle na ilo??, co jako?? i ró?norodno?? wykonanych prac. Ocenia?a staranno??, zgodno?? z zastosowan? technik? i pomys?owo??. Równie istotnym kryterium by?a frekwencja i aktywny udzia? we wszystkich warsztatach twórczego r?kodzie?a jakie mia?y miejsce w ramach cyklu. Ostatecznie w konkursie zwyci??y?y:
I miejsce- Ula G?bska,
II miejsce - Wioletka Stecz,
III miejsce - Gabrysia Kumi?ga.
wyró?nienie - Weronika ?ak

Serdecznie gratulujemy!
Mamy nadziej?, ?e do?wiadczenia zdobyte w ramach projektu KRAINA KREATYWNA przynios? szereg korzy?ci wychowankom Placówki Wsparcia Dziennego. Juz teraz mo?emy stwierdzi?, ?e przyczyni?y si? one do wzrostu samooceny w?ród naszych podopiecznych, którzy niejednokrotnie przekonali si? ile twórczego potencja?u potrafi? w sobie odnale??.

Pami?tajmy ?e „tworzy? to te? wspó?dzia?a? w tworzeniu siebie. Siebie lepszego, m?drzejszego, dojrzalszego.”

Fotogaleria PWD