czwartek, 31 maja 2012 15:02

Je?li Pan/Pani hoduje ?winie, prosimy o zwrócenie uwagi

Zgodnie z przepisami rozporz?dzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 15 lutego 2010 r. w sprawie wymaga? i sposobu post?powania przy utrzymywaniu gatunków zwierz?t gospodarskich, dla których normy ochrony zosta?y okre?lone w przepisach Unii Europejskiej (Dz. U. 2010, Nr 56, poz. 344  z pó?n. zm.)

od dnia 1 stycznia 2013 r. wchodzi w ?ycie przepis, nakazuj?cy utrzymywanie grupowe loch i loszek od czwartego tygodnia po pokryciu do tygodnia przed przewidywanym terminem proszenia. Nakaz ten dotyczy gospodarstw, w których utrzymywanych jest 10 lub wi?cej loch lub loszek po pokryciu. Ponadto, w przypadku utrzymywania grupowego loch i loszek powierzchnia kojca przypadaj?ca na jedn? sztuk? powinna wynosi?:

a) dla loch - co najmniej 2,25 m2, przy czym nie mniej ni? 1,3 m2 powierzchni kojca powinno stanowi? sta?e pod?o?e i nie wi?cej ni? 15 % tego pod?o?a - otwory odp?ywowe;

b) dla loszek po pokryciu - co najmniej 1,64 m2, przy czym nie mniej ni? 0,95 m2 powierzchni kojca powinno stanowi? sta?e pod?o?e i nie wi?cej ni? 15 % tego pod?o?a - otwory odp?ywowe.

W przypadku utrzymywania loch lub loszek po pokryciu w grupie:

1) do 5 sztuk - powierzchnia kojca, powinna by? wi?ksza o 10 %;

2) powy?ej 39 sztuk - powierzchnia kojca mo?e by? mniejsza o 10 %.

D?ugo?? ka?dego z boków kojca powinna wynosi? w przypadku grup:

1) do 5 sztuk - co najmniej 2,41 m;

2) powy?ej 5 sztuk - co najmniej 2,81 m.

Maj?c powy?sze na wzgl?dzie nale?y pami?ta?, i? utrzymywanie loch i loszek od czwartego tygodnia po pokryciu do tygodnia przed przewidywanym terminem proszenia pojedynczo, b?dzie dopuszczalne jedynie w gospodarstwach utrzymuj?cych mniej ni? 10 loch lub loszek po pokryciu. Niedostosowanie pomieszcze? dla zwierz?t do grupowego utrzymywania loch lub loszek b?dzie skutkowa?o konieczno?ci? zmniejszenia ich stanu liczebnego do maksymalnie 9 sztuk lub zastosowaniem przymusu administracyjnego lub przekazaniem sprawy przez Inspekcj? Weterynaryjn? do organów ?cigania.