Informacja nt. bezwzgl?dnego zakazu stosowania m?czek mi?sno-kostnych w ?ywieniu zwierz?t gospodarskich.

czwartek, 31 maja 2012 13:40

Informacja od Powiatowego Lekarza Weterynarii w Tarnowie nt. bezwzgl?dnego zakazu stosowania m?czek mi?sno-kostnych w ?ywieniu zwierz?t gospodarskich oraz informacja o sankcjach zwi?zanych z tym zakazem.

Szanowni Rolnicy,

Hodowcy zwierz?t gospodarskich

W zwi?zku z niepokoj?cym wzrostem liczby przypadków nielegalnego stosowania m?czek mi?sno – kostnych w ?ywieniu zwierz?t gospodarskich oraz stanowczym pismem skierowanym w tej sprawie przez Komisj? Europejsk? do Rz?du RP informuj?, co nast?puje:

Zakaz stosowania m?czek mi?sno – kostnych w ?ywieniu zwierz?t gospodarskich nie zosta? zniesiony i nie przewiduje si? jego odwo?ania.

Nadal obowi?zuje bezwzgl?dny zakaz stosowania m?czek mi?sno – kostnych w ?ywieniu zwierz?t gospodarskich.

Ka?dy rolnik, który podejmuje decyzj? o nielegalnym zastosowaniu w ?ywieniu zwierz?t gospodarskich m?czek mi?sno – kostnych, musi liczy? si? z dotkliwymi sankcjami finansowymi i karnymi, mi?dzy innymi:

- zg?oszeniem nielegalnej dzia?alno?ci do organów ?cigania,

- przeszukaniem gospodarstwa z udzia?em Policji, na okoliczno?? nielegalnego  posiadania m?czek mi?sno – kostnych,

- na?o?eniem przez S?d kary grzywny w wysoko?ci nawet ponad 1 mln z?otych,

- zniszczeniem paszy, w której stwierdzono obecno?? m?czek mi?sno – kostnych na koszt w?a?ciciela,

- blokad? stada zwierz?t wraz z zakazem ich sprzeda?y i wprowadzania do obrotu.
W konsekwencji blokady, zwierz?ta b?d? kierowane do uboju w rze?niach, a otrzymane produkty b?d? poddawane utylizacji na koszt w?a?ciciela lub przeznaczane do produkcji karm dla zwierz?t domowych lub mi?so?ernych zwierz?t futerkowych.

Bior?c pod uwag? powy?sze, przypominam Pa?stwu, ?e zastosowanie m?czek mi?sno – kostnych w ?ywieniu zwierz?t gospodarskich nara?a rolnika na ogromne straty finansowe oraz powa?ne problemy natury karno – administracyjnej. U?ycie do ?ywienia zwierz?t m?czek mi?sno – kostnych jest przest?pstwem zagro?onym, wed?ug prawa polskiego, kar? grzywny, kar? ograniczenia wolno?ci do roku lub obiema karami ??cznie.

Z-ca G?ównego Lekarza Weterynarii

Jaros?aw Naze